OrtoRad

ORTODONCJA

Ortodoncja jest dziedziną stomatologii, która zajmuje się korygowaniem nieprawidłowego ustawienia zębów i szczęk, ale także poprawą estetyki zębów i uśmiechu. Skrzywione lub znajdujące się w niewłaściwym miejscu zęby mają niekorzystny wpływ na wygląd. Zęby skrzywione oraz zęby, które nie pasują do siebie, są trudniejsze w czyszczeniu, są narażone na utratę na skutek próchnicy zębów i chorób dziąseł, jak również dodatkowo obciążają mięśnie, co może być przyczyną bólów głowy,  a także bólów szyi, barków i pleców. .

Korzyści z leczenia ortodontycznego obejmują poprawę wyglądu, towarzysząca temu chęć uśmiechania się, poprawę stanu zdrowia jamy ustnej  oraz większą szansę na zachowanie zębów przez całe życie.

Jak sprawdzić, czy konieczne jest leczenie ortodontyczne?
Tylko  ortodonta jest w stanie określić, czy pacjent może odnieść korzyści z leczenia ortodontycznego. Na podstawie narzędzi diagnostycznych, które obejmują pełen wywiad medyczny i stomatologiczny, badanie kliniczne, wyciski uzębienia oraz specjalne badania rentgenowskie i zdjęcia, lekarz może zdecydować, czy należy zastosować leczenie ortodontyczne, jak również opracować plan leczenia odpowiedni dla danego pacjenta.

Kandydatami do leczenia ortodontycznego mogą być osoby dorosłe i młodociane oraz dzieci.

Na czym polega leczenie ortodontyczne?
Istnieje wiele różnych rodzajów aparatów, zarówno stałych, jak i ruchomych, przeznaczonych do przemieszczania zębów, ćwiczenia mięśni i wpływania na wzrost szczęk. Urządzenia te działają poprzez wywieranie delikatnego ucisku na zęby i szczęki. Skuteczność metod ortodontycznych jest uzależniona od stopnia nasilenia problemu.

Aparaty ortodontyczne stałe — najczęściej stosowane aparaty ortodontyczne, składają się z pierścieni( lub rurek), drutów i zamków. Pierścienie( rurki) są mocowane wokół zębów trzonowych i służą jako miejsce zakotwiczenia aparatu, natomiast zamki są najczęściej przyklejane do przedniej powierzchni zębów. Wyjątkiem są aparaty lingwalne , w których zamki są przyklejane na tylnej (niewidocznej) powierzchni zębów. Łuki ( z drutu) przechodzą przez zamki i są umocowane do pierścieni. Wpięcie przez ortodontę łuku  w zamki powoduje wywarcie nacisku na zęby, co prowadzi do ich stopniowego przemieszczenia do właściwego położenia. Zamki są zwykle regulowane co miesiąc w taki sposób, aby uzyskać pożądane wyniki; leczenie takie może trwać od roku do kilku lat. Stosowane obecnie aparaty ortodontyczne są mniejsze i mniej widoczne, w szczególności zamki estetyczne nie zawierające metalu (ceramiczne, szafirowe).